ד"ר קרן גונן: "אפשר וצריך לשלב בעיר קהילתית בין הגיל השלישי לעיר הילדים"

במהלך עבודתי הרבה עם אוכלוסית הגיל השלישי אני מכירה את המשברים הרבים שעוברים בני הגיל השלישי עם יצאתם לפנסיה: שעות רבות לבד בביתם, הרגשה שאינם רצויים בשוק התעסוקה, המחלות שמגיעות מחוסר מעש והפחד מהסוף הבלתי נמנע.

בחולון, עירנו, גם הכינוי "עיר הילדים" משאיר את אותה אוכלוסיה מבוגרת בחוץ הן בתפיסה והן בשילובם המעשי.

חשיבה מחוץ לקופסה נדרשת במצב כזה. בואו נחשוב מה היה קורה אם היינו בוחרים לשלב את אותם מבוגרים כחלק מתוכנית החינוך לצעירים שלנו? נראה כי כולנו היינו יוצאים נשכרים.

הפתרונות שאני מציעה לשילוב הם בכמה רבדים: החל מכח עזר איכותי, סבלני הרוצה לקחת חלק בסיוע לסייעות הקורסות תחת הנטל, דרך שילובם בחוגי העשרה בהם יכולים לתרום מהידע הרב שלהם בהיסטוריה, גיאוגרפיה ומקצועות נוספים ועד הנכנסתם לסיוע לתלמידים מתקשים הצריכים יחס אישי.

מהצד השני, גם הדור הצעיר יוכל לתרום את חלקו לאוכלוסיה זו בסיוע בלימוד טכנולוגיות, אירוח חברה כשנדרש ועד פעילויות בבתי האבות כחלק מתוכנית "מחויבות אישית".

שילובם בתוכנית ייעודית תאפשר לשפר את הביטחון האישי, הפגת הבדידות, ליווי חברתי, לצד חיזוק הקשרים הבין דוריים ופיתוח מחויבות קהילתית וחברתית אצל הדור הצעיר.

האזרחים הוותיקים שירצו לקחת חלק בתוכנית, יתבקשו לענות על מספר שאלות התאמה שנועדו לתאם ציפיות ולהתאים את השילוב המתאים להם בתוכנית הרחבה.

בנושא מגורים ודירות קטנות (2.5-3.5 חדרים) נראה כי שכחו בחולון את האוכלוסיה המבוגרת ודירות גדולות אינן תואמות את צרכיהן. בשל העובדה הזו נפגעים ילדיהם הצעירים, שאינם יכולים לקנות דירות קטנות וזולות ועוזבים את העיר, הרחק מהוריהם, וכן את האוכלוסיה המבוגרת שאינה יכולה או רוצה לתחזק בית גדול עם בעלויות גבוהות.

דירות קטנות הן צורך נדרש הן לצעירים והן למבוגרים כאחד.

עם בחירתי לראשות העיר יש בכוונתי ליזום תוכנית זו. החל משילוב של קהילת הגיל השלישי, מועצת הנוער ואנשי מקצוע בתחום ועד לטיפול בדיור המאפשר דירות קטנות וחדשות.

התוכנית תחייב שילוב נכון של משרד הבינוי והשיכון, המשרד לאזרחים ותיקים, משרד הרווחה ומשרד החינוך.

"אל תשליכיני לעת זקנה" הוא משפט שחשוב שיזכר על ידנו בעודנו צעירים ויכולים לעשות עבור האחר

 

קבלו עדכונים שוטפים

בואו ניפגש

חדשות